• ştiri
  • invitaţi
  • galerie

  • informaţii utile
    • târg
    • cazare
    • restaurante
  • organizatori
  • parteneri
  • contact

  • hartă








       
 
programe pentru copii


Pe durata Zilelor Sfântu Gheorghe, programele în aer liber sunt gratuite.


20 APRILIE - LUNI

10:00

Teatru de păpuşi: „Árgyélus királyfi” de Zalán Tibor - Teatrul pentru Copii şi Tineret ARIEL (Târgu-Mureş) / Sala Lajtha László

11:00

Teatru de păpuşi:A szegény ember királysága” de Benedek Elek – Teatrul de Păpuşi „Tamási Áron” / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”    

12:00

Teatru de păpuşi: „Árgyélus királyfi” de Zalán Tibor - Teatrul pentru copii şi Tineret ARIEL (Târgu-Mureş) / Sala Lajtha László

13:00

Teatru de păpuşi:A szegény ember királysága” de Benedek Elek – Teatrul de Păpuşi „Tamási Áron” / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

16:00

Expoziţie desene copii: „Dragonul pitic” – la Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

17:00

Teatru de păpuşi:A szegény ember királysága” de Benedek Elek – Teatrul de Păpuşi „Tamási Áron” / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”



21 APRILIE – MARŢI

10:00

Teatru de păpuşi: Csillaglépő csodaszarvas de Buda Ferenc - Teatrul pentru Copii şi Tineret Arcadia, Trupa Lilliput (Oradea) / Sala Lajtha László

11:00

Teatru de păpuşi: „Fata babei şi fata moşneagului” de Ion Creangă - Teatrul „Andrei Mureşanu” / Sala Studio a Teatrului                     

12:00

Teatru de păpuşi: Csillaglépő csodaszarvas de Buda Ferenc - Teatrul pentru Copii şi Tineret Arcadia, Trupa Lilliput (Oradea) / Sala Lajtha László

17:00

Teatru de păpuşi: „A fülemile” de Arany János- Teatrul de Păpuşi „Tamási Áron” / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”



22 APRILIE - MIERCURI

10:00

Teatru de păpuşi:Búbocska” de Orbán János Dénes - Teatrul de Păpuşi Puck (Cluj-Napoca) / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

13:00

Teatru de păpuşi:Búbocska” de Orbán János Dénes - Teatrul de Păpuşi Puck (Cluj-Napoca) / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

17:00

Teatru de păpuşi:Tűzálló Pál” de Tamási Áron - Teatrul de Păpuşi „Tamási Áron” / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”



23 APRILIE- JOI

10:00

Teatru de păpuşi: „Mátyás király és a kolozsvári bíró de Benedek Elek - Teatrul de PăpuşiKeljfeljancsi Komédiás Kompánia, Cluj-Napoca / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

12:00

Teatru de păpuşi: „Mátyás király és a kolozsvári bíró de Benedek Elek - Teatrul de PăpuşiKeljfeljancsi Komédiás Kompánia, Cluj-Napoca / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

17:00

Teatru de păpuşi: „Tűzálló Pál” de Tamási Áron - Teatrul de Păpuşi „Tamási Áron” / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

18:00

Străzile noastre, comoara noastră – expoziţie desene copii organizat de Direcţia pentru Cultură, Culte şi Patrimoniu Cultural Naţional a judetului Covasna şi Oficiul pentru Protecţia Patrimoniului Cultural - Budapesta/ Casa cu Arcade



24 APRILIE- VINERI

9:00

Întâlnirea trupelor de teatru de elevi – ediţia a III-a, decernare de premii la ora 14:00 / Sala festivă a Şcolii Generale „Váradi József”

10:00

Teatru de păpuşi: „A rút kiskacsa” de H.C. Andersen - Teatrul de Păpuşi Brighella al Trupei „Harag György” din cadrul Teatrului de Nord din Satu Mare / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”          

12:00

Teatru de păpuşi: „Vitéz László” – Pályi János – spectacol în memoria regizoarei Kovács Ildikó / Scena din parc

12:00

Teatru de păpuşi: „A rút kiskacsa” de H.C. Andersen - Teatrul de Păpuşi Brighella al Trupei „Harag György” din cadrul Teatrului de Nord din Satu Mare / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

12:30

Ida Aerobic – Demonstraţie de aerobic cu participarea a 2000 de copii / Scena B – Piaţa Sfântu Gheorghe

13:00

Casă de dans popular pentru copii cu formaţia Folker / Scena din parc

13:15

Lansare „ateliere”de fotografie, caricatură, desen, origami - Consiliul Elevilor din C.N.M.V. / Cortul Tineretului Român Pentru Comunitate, în faţa Hotelului Bodoc

14:15

„Eszterlánc-eszterlánc” – jocuri populare pentru copii cu participarea gradiniţei Hófehérke / Scena din parc

15:00

Vânătoare de vulpe – Palatul Copiilor / Parcul Elisabeta

16:00

Teatru de păpuşi: „Mátyás király és a kolozsvári bíróde Benedek Elek - Teatrul de PăpuşiKeljfeljancsi Komédiás Kompánia, Cluj-Napoca / Scena din parc

 



25 APRILIE- SÂMBĂTĂ

11:00

Atelier teatral pentru copii preşcolari şi din şcoala primară:

Teatru de păpuşi: „Fata babei şi fata moşneagului”  de Ion Creangă - Teatrul „Andrei Mureşanu” Costume, machiaj şi fotografii pentru copii

Demonstraţie dresaj câini, în colaborare cu Poliţia

/ Cortul Tineretului Român Pentru Comunitate, în faţa Hotelului Bodoc


11:00

Concurs deşah- Palatul Copiilor / Parcul Elisabeta


11:00

Ocupaţii meşteşugăreşti: sculptură de lemn, înşirare mărgele - Palatul Copiilor / Parcul Elisabeta


12:15

„Mesemorzsák” – culegeri din povestirile lui Benedek Elek, protagonişti: Pálffy Tibor, Porzsolt Erzsébet és Orbán Ferenc / Scena din parc

12:40

Statuile – spectacolul elevilor din clasa IV-C din Liceul Teoretic „Székely Mikó” / Scena B – Piaţa Sfântu Gheorghe

13:00

Programul copiilor din Grădiniţa Gulliver / Scena B – Piaţa Sfântu Gheorghe

15:00

Dansuri stilizate – Trupa de dans „Margaréta” / Scena B – Piaţa Sfântu Gheorghe

15:15

„Macskák” – Musical, spectacolul elevilor Şcolii Generale „Ujhelyi Imre”din Mosonmagyaróvár, Ungaria / Scena B – Piaţa Sfântu Gheorghe



26 APRILIE- DUMINICĂ

11:30

„Mozsikácska” – concert pentru copii, protagonişti: Pálffy Tibor, Porzsolt Erzsébet şi Orbán Ferenc / Scena din parc


12:30

"Darul regelui" - spectacolul Ansamblului de Dansuri Trei Scaune / Sala Lajtha László


15:00

Dans modern – elevii din clasa III-E a Şcolii Generale „Váradi József” / Scena B – Piaţa Sfântu Gheorghe

15:00

Teatru de păpuşi:A szegény ember királysága” de Benedek Elek – Teatrul de Păpuşi „Tamási Áron”/ Scena din parc




PROGRAM PERMANENT

24-26 Aprilie, 10:00 – 18:00 Evul mediu în jocuri - Activităţi de pedagogie muzeală legate de expoziţia permanentă medievală „Secuii. Apărătorii creştinătăţii” - Parcul Elisabeta


Organizatorii îşi rezervă dreptul de a modifica programul.


<< înapoi

2019 © - Zilele Sfântul Gheorghe 2009 -