• ştiri
  • invitaţi
  • galerie

  • informaţii utile
    • târg
    • cazare
    • restaurante
  • organizatori
  • parteneri
  • contact

  • hartă








       
 



programe tradiţionale


Pe durata Zilelor Sfântu Gheorghe, programele în aer liber sunt gratuite.


22 APRILIE - MIERCURI


17:30

Vernisaj: Expoziţie etnografică din colecţia Muzeului Etnografic din Arcuş, culegerea lui Bálinth Zoltán / Bazar


 

24 APRILIE- VINERI

14:10

Ansamblul de dans popular „Fenyőcske” al Casei de Cultură a Municipiului Sfântu Gheorghe / Scena B – Piaţa Sfântu Gheorghe

14:30

Dansuri din Satu Mare – spectacol de dans popular al clasei IV/E de la Şcoala Generală „Váradi József” / Scena din parc

14:45

Dansuri din Ciuc - spectacol de dans popular al clasei IV/D de la Şcoala Generală „Váradi József” / Scena din parc

15:00

Dansuri din Satu Mare – spectacol de dans popular al clasei IV/C de la Şcoala Generală „Váradi József” / Scena din parc

15:15

Instruire de dansuri populare din Moldova – instructor Virág Endre / Scena din parc

19:30

NemEZ – Concert etno / Scena B – Piaţa Sfântu Gheorghe

 

21:00

Virrasztók – Spectacol vizual şi concert etno-metal (HU) / Scena B – Piaţa Sfântu Gheorghe

 

21:00

Casa dansului popular cu Formaţia „Trei Scaune”, Formaţia Folker / Sala Lajtha László


22:30

Balkan Fanatik – Concert electronic-etno (HU) / Scena B – Piaţa Sfântu Gheorghe

 

25 APRILIE- SÂMBĂTĂ

11:40

Dansuri din Ciuc - spectacol de dans popular al clasei IV/A de la Liceul Teoretic „Mikes Kelemen” / Scena din parc

11:50

Dansuri din Moldova - spectacol de dans popular al clasei II/D de la Şcoala Generală „Váradi József”/ Scena din parc

12:00

Dansuri din Ciuc – spectacol de dans popular al clasei III/E de la Şcoala Generală „Váradi József” / Scena din parc

12:30

„Füttyös palatkai” – mostră muzicală din noul album al orchestrei Heveder / Scena din parc

12:45

Instruire de dansuri populare din Ciuc – instructor Virág Endre / Scena din parc

13:30

Forumul anual al ansamblurilor de dansuri populare – Ediţia a III-a – cu participarea ansamblurilor de dansuri populare Kikerics, Ördögborda, Ördögtérgye, Ördögtérgyecske, Terbete, Pipacsok, Zurboló, Bogáncs, Hajdina, Bíborka şi Szarkaláb / Scena din parc

13:30

Dansuri populare – elevii din Şcoala Generală „Ady Endre” / Scena B – Piaţa Sfântu Gheorghe

14:00

Dansuri populare – elevii din Şcoala Generală „Gödri Ferenc” / Scena B – Piaţa Sfântu Gheorghe

14:30

Dansuri populare şi dans modern – Palatul Copiilor şi Elevilor / Scena B – Piaţa Sfântu Gheorghe

19:00

"Perle" - spectacolul Ansamblului de Dansuri Trei Scaune / Sala Mare a Teatrului „Tamási Áron”


21:00

Casa dansului popular cu Formaţia „Trei Scaune”, Formatia Folker / Sala Lajtha László




26 APRILIE- DUMINICĂ

11:00

Expoziţie culinară tradiţională: Bulz tradiţional şi prăjituri pentru copii – Consiliul Elevilor de la

Grupul Şcolar „Constantin Brâncuşi” / Cortul Tineretului Român Pentru Comunitate, în faţa Hotelului Bodoc

11.30

Tineri solişti de muzică populară, acompaniaţi de “Grup 89” şi parada costumelor populare – Grupul “Crescendo” / Cortul Tineretului Român Pentru Comunitate, în faţa Hotelului Bodoc

12:00

Dansuri populare – Asociaţia Romilor Amenkha / Scena B – Piaţa Sfântu Gheorghe

12:00

„Joc şi voie bună” – petrecere cu muzică, prezentare de costume tradiţionale şi dansuri populare

româneşti - Liga Cultural-Creştină „Andrei Şaguna”

Invitaţi:

·„Plai Întorsurean” şi Rodica Stan

·„Românaşul” din Miercurea Ciuc

·Ansamblul popular din Voineşti, Covasna

·Ansamblul popular din Sita Buzăului, Ciumernic şi grupul vocal „Siteanca”

/ Cortul Tineretului Român Pentru Comunitate, în faţa Hotelului Bodoc

12:30

Spectacol de muzică pe chitară: Orchestra de Chitară „Arpeggio” / Scena din parc

13:00

Ansamblul de dans popular al Liceului Teoretic „Székely Mikó” / Scena B – Piaţa Sfântu Gheorghe

13:15

„Pajkos tánc” – spectacolul Ansamblului de Dans Popular Százlábú / Scena din parc

14:15

Instruire de dansuri populare din Moldova – instructor Virág Endre / Scena din parc

16:00

Extragere tombolă – Târgul Meşteşugarilor şi al Artiştilor Populari / Scena din parc

16:00

„Plai Întorsurean”, invitată specială Rodica Stan – muzică şi dansuri tradiţionale româneşti/ Scena A – Piaţa Libertăţii

17:00

Spectacolul de gală a „Forumului Anual al Ansamblurilor de Dansuri Populare – Ediţia a Treia”/ Scena A – Piaţa Libertăţii



PROGRAME PERMANENTE

19-26 Aprilie

Expoziţie de etnografie: „Povestea târgului

Program de vizitare:
Luni – Joi: 9:00 – 17:00

Vineri – Sâmbătă: 9:00 – 18:00

Duminică: 9:00 – 15:00

Muzeul Naţional al Carpaţilor Răsăriteni

22-26 Aprilie

11:00 – 18:00

Vernisaj: Expoziţie etnografică din colecţia Muzeului Etnografic din Arcuş, culegerea lui Bálinth Zoltán

Bazar

24-25 Aprilie

12:00 – 18:00 

Meştereşte cu noi!Atelier în aer liber - activităţi meşteşugăreşti interactive pentu publicul larg

curtea Muzeului Naţional al Carpaţilor Răsăriteni

 

Organizatorii îşi rezervă dreptul de a modifica programul.


<< înapoi

2019 © - Zilele Sfântul Gheorghe 2009 -