• ştiri
  • invitaţi
  • galerie

  • informaţii utile
    • târg
    • cazare
    • restaurante
  • organizatori
  • parteneri
  • contact

  • hartă








         

Pe durata Zilelor Sfântu Gheorghe, programele în aer liber sunt gratuite.


19 Aprilie - Duminică

19:00

Concert simfonic de deschidere: Joseph Haydn: Creaţiunea – Orchestra de cameră Georgius şi orchestra de cameră din Miercurea Ciuc, Corul de cameră Vox Humana, Corul Pro Musica, dirijor: Steffen Schlandt, solişti:  Sebestyén-Lázár Enikő, Szilágyi Zsolt, Gheorghe Rosu / Biserica Reformată Centrală

20 Aprilie - Luni

10:00

Teatru de păpuşi: „Árgyélus királyfi”de Zalán Tibor - Teatrul pentru Copii şi Tineret ARIEL (Târgu-Mureş) / Sala Lajtha László

11:00

Teatru de păpuşi:A szegény ember királysága”de Benedek Elek – Teatrul de Păpuşi „Tamási Áron” / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”    

12:00

Teatru de păpuşi: „Árgyélus királyfi”de Zalán Tibor - Teatrul pentru copii şi Tineret ARIEL (Târgu-Mureş) / Sala Lajtha László

13:00

Teatru de păpuşi:A szegény ember királysága”de Benedek Elek – Teatrul de Păpuşi „Tamási Áron” / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

16:00

Expoziţie desene copii: „Dragonul pitic” – la Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

17:00

Teatru de păpuşi:A szegény ember királysága”de Benedek Elek – Teatrul de Păpuşi „Tamási Áron” / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

17:00

Vernisaj: expoziţia colectivă a membrilor Asociaţiei Artiştilor Plastici Amatori „Gyárfás Jenő” / Casa Municipală de Cultură

18:00

Seminar despre istoria breslelor din Sfântu Gheorghe de Józsa Lajos / Casa Municipală de Cultură

21 Aprilie - Marţi

10:00

Teatru de păpuşi: Csillaglépő csodaszarvas de Buda Ferenc - Teatrul pentru Copii şi Tineret Arcadia, Trupa Lilliput (Oradea) / Sala Lajtha László

11:00

Teatru de păpuşi: „Fata babei şi fata moşneagului”de Ion Creangă - Teatrul „Andrei Mureşanu” / Sala Studio a Teatrului                     

12:00

Teatru de păpuşi: Csillaglépő csodaszarvas de Buda Ferenc - Teatrul pentru Copii şi Tineret Arcadia, Trupa Lilliput (Oradea) / Sala Lajtha László

17:00

Teatru de păpuşi: „A fülemile”de Arany János- Teatrul de Păpuşi „Tamási Áron” / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

17:00

Teatru: „Dobszó az éjszakában” – colaj din operele lirice, epice şi dramatice ale lui Bertold Brecht, interpretează: Vetési Nándor / Casa Municipală de Cultură

17:00

La graniţa dintre literatură şi jurnalism - Întâlnire cu scriitoarea, ziarista Schäffer Erzsébet, editor coordonator la revista „Nők lapja” / Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

19:00

Teatru: premiera spectacolului „Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare – Teatrul „Tamási Áron” / Sala Mare a Teatrului „Tamási Áron”

22 Aprilie - Miercuri

10:00

Teatru de păpuşi:Búbocska”de Orbán János Dénes - Teatrul de Păpuşi Puck (Cluj-Napoca) / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

13:00

Teatru de păpuşi:Búbocska”de Orbán János Dénes - Teatrul de Păpuşi Puck (Cluj-Napoca) / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

17:00

Teatru de păpuşi:Tűzálló Pál”de Tamási Áron - Teatrul de Păpuşi „Tamási Áron” / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

17:30

Vernisaj: Expoziţie etnografică din colecţia Muzeului Etnografic din Arcuş, culegerea lui Bálinth Zoltán / Bazar

18:00

Balázs Elemér Group (Budapesta): „Early Music” / Biserica Unitariană

18:00

Seri Albastre - concerte şi expoziţie/ Biblioteca Judeţeană „Bod Péter” www.serialbastre.blogspot.com

18:00

Seară de muzică romantică: Ilinca Dumitrescu – pian, Szilágyi Zsolt – tenor, Vasile Macovei – fagot / Centrul de Cultură Arcuş, transport gratuit – autobuzul porneşte la ora 17:30 din faţa Teatrului

19:00

Concert: Jaleo – Lumea muzicii, a dansului şi a ritmului andaluzian  / Sala Mare a Teatrului „Tamási Áron”

19:00

Clubul de presă „Holló Ernő” / Subsolul Casei Municipale de Cultură

20:30

Jazz Club: St. George Quintet (Sfântu Gheorghe) / Di Stefano Bar – Restaurantul Park

22:30

Jazz Club: Balázs Elemér Group (Budapesta) / Di Stefano Bar – Restaurantul Park

23 Aprilie- Joi

10:00

Teatru de păpuşi: „Mátyás király és a kolozsvári bíróde Benedek Elek - Teatrul de PăpuşiKeljfeljancsi Komédiás Kompánia, Cluj-Napoca / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

11:00

Deschiderea târgului EXPO Sfântu Gheorghe / Sala Municipală a Sporturilor

12:00

Teatru de păpuşi: „Mátyás király és a kolozsvári bíróde Benedek Elek - Teatrul de PăpuşiKeljfeljancsi Komédiás Kompánia, Cluj-Napoca / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

12:30

Vernisaj: Monumente de cultură şi spiritualitate românească din judeţele Covasna şi Harghita / Centrul de Documentare „Mitropolit Nicolae Colan”

16:00

Cântă corul mix al Liceului Teoretic „Székely Mikó” (dirijor: Dombora Anna) şi corul de fete al Liceului „Leőwey Klára” din Pécs, Ungaria (dirijor: dr. Szabó Szabolcs) / Muzeul Naţional Secuiesc

17:00

Teatru de păpuşi: „Tűzálló Pál” de Tamási Áron - Teatrul de Păpuşi „Tamási Áron” / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

17:00

Ceaiul de la ora 5 cu MOA în cadrul expoziţiei de artă contemporană „alb negru”, instalaţii, performance, grafică, pictură, sculptură, foto şi o discuţie ca între prieteni. - Organizat de MOA - Atelier de Artă Contemporană / Galeriile de artă „Gyárfás Jenő”

www.moastudio.ro

18:00

Străzile noastre, comoara noastră – expoziţie desene copii organizat de Direcţia pentru Cultură, Culte şi Patrimoniu Cultural Naţional a judetului Covasna şi Oficiul pentru Protecţia Patrimoniului Cultural - Budapesta/ Casa cu Arcade

18:00

Vernisaj: „Secuii. Apărătorii creştinătăţii.” - expoziţie medievală permanentă / Muzeul Naţional Secuiesc

18:00

Room of Floyd Affection (Sfântu Gheorghe) – serată Pink Floyd / Di Stefano Bar – Restaurantul Park

19:00

Teatru-dans: „Fragil” – Studio M / Sala Lajtha László

19:00

Clubul Terefere / Subsolul Casei Municipale de Cultură

19:00

Teatru: „Lucia patinează” deLaura Sintija Černiauskaitė - Teatrul „Andrei Mureşanu” / Sala Mare a Teatrului

20:00

Muzică de salon: la pian invitatul special Kedves Péter / Ábel Pub

20:00

Teatru: „Mătuşa lui Charley” deThomas Brandon – Cercul de Teatru „Visky Árpád” / Casa de Cultură din Coşeni

20:30

Jazz Club: Pedro Negrescu & Friends (Arad - Bucureşti) / Di Stefano Bar – Restaurantul Park

22:30

Jazz Club: Váczi Eszter Quartet (Budapesta) / Di Stefano Bar – Restaurantul Park

24 Aprilie- Vineri

9:00

Întâlnirea trupelor de teatru de elevi – ediţia a III-a, decernare de premii la ora 14:00 / Sala festivă a Şcolii Generale „Váradi József”

9:30

Masă rotundă, pe marginea problemelor cu care se confruntă cercetătorii în domeniul istoriei medievale din Secuime. Participanţi: specialişti în domeniu din Transilvania;

Dezbaterea este organizată sub egida Societăţii Muzeului Ardelean din Cluj Napoca / Muzeul Naţional Secuiesc

10:00

Teatru de păpuşi: „A rút kiskacsa” de H.C. Andersen - Teatrul de Păpuşi Brighella al Trupei „Harag György” din cadrul Teatrului de Nord din Satu Mare / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

10:00

Bursa locurilor de muncă – Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă Covasna / Casa de Cultură a Sindicatelor

12:00

Teatru de păpuşi: „A rút kiskacsa” de H.C. Andersen - Teatrul de Păpuşi Brighella al Trupei „Harag György” din cadrul Teatrului de Nord din Satu Mare / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

12:30

Fii tu Cavalerul Sfântului Gheorghe! – concurs tradiţional cavaleresc organizat de Asociaţia Tinerilor Maghiari şi Consiliul Elevilor din Liceul Teoretic „Székely Mikó” / Parcul Elisabeta

13:00

Deschidere oficială şi recital muzical live / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, în faţa Hotelului Bodoc

13:15

Lansare „ateliere”de fotografie, caricatură, desen, origami - Consiliul Elevilor din C.N.M.V. / Cortul Tineretului Român Pentru Comunitate, în faţa Hotelului Bodoc

14:00

Înscrieri pentru „Treasure Hunt”, cel mai mare concurs pe echipe de „căutare de comori” / Cortul Tineretului Român Pentru Comunitate, în faţa Hotelului Bodoc

15:00

Vânătoare de vulpe – Palatul Copiilor / Parcul Elisabeta

16:00

„Debate Corner”: Public speaking pe teme de actualitate al elevilor din Debate Club Sfântu Gheorghe şi discuţii libere despre cărţi noi în limba română - Librăria Pentru Comunitate/ Cortul Tineretului Român Pentru Comunitate, în faţa Hotelului Bodoc

17:00

Întâlnire cu publicul, sesiune de autografe: Insect, Csocsesz, Kozsó és az Ámokfutók / în faţa Teatrului „Tamási Áron”

17:00

Întâlnire cu publicul: Balkan Fanatik / Ábel Pub

18:00

Deschiderea cortului Conferinţei Tinerilor Maghiari din România (MIÉRT): participă Bodor László, preşedintele asociaţiei, Sztakics Éva, viceprimarul oraşului Sfântu Gheorghe, Tischler Ferenc, directorul Direcţiei Judeţene pentru Tineret Covasna, Grüman Róbert, preşedintele HÁRIT / Cortul MIÉRT – în faţa Casei cu Arcade

18:00

Serată de muzică de cameră: Tiberius Quartet (Târgu-Mureş), Strike Quartet, Snaps Vocal Band / Muzeul Naţional Secuiesc

18:00

Spectacol balet: Secţia de balet a Şcolii Populare de Arte din Sfântu Gheorghe - profesor-coreograf: Benkő Gizella, costume: Szász Éva / Sala Mare a Teatrului „Tamási Áron”

18:30

Întâlnire cu publicul: Csepregi Éva / Cortul MIÉRT – în faţa Casei cu Arcade

19:00

"Unde-ţi duce drumul?" - spectacolul Ansamblului de Dansuri Trei Scaune / Sala Lajtha László

19:00

Muzică de petrecere cu Jocó JR, formaţia Pop Vox, şi Csocsesz & trupa / În faţa Hotelului Park

20:00

Spectacolul intitulat „Serenadă latină” al tenorului Tarján Pál / Restaurantul Park

20:30

Jazz Club: Snaps Vocal Band (Sfântu Gheorghe) / Di Stefano Bar – Restaurantul Park

21:00

Casa dansului popular cu Formaţia „Trei Scaune”, Formaţia Folker / Sala Lajtha László

21:00

Karaoke Night – şlagăre româneşti mai vechi sau mai noi vor fi fredonate până târziu în noapte, în parteneriat cu MAGIC FM / Cortul Tineretului Român Pentru Comunitate, în faţa Hotelului Bodoc

21:00

Jägermeister DJ Party / Ábel Pub

21:00

Formaţia „Back in Time” / Restaurantul Park

21:30

Blues Club: Someday Baby (Budapesta) / Old Man’s Pub

22:00

Jazz Club: Curtainbust (Bucureşti) / Di Stefano Bar – Restaurantul Park

22:00

DJ Mezei / Cortul MIÉRT – în faţa Casei cu Arcade

22:00

Champagne Party / Energy Play Club

22:00

Jam Session /GrădinaBistro

23:00

Grand Hotel Budapest / Ceainăria Tein

23.30

Blues Club: Orpheusz (Odorheiu Secuiesc) / Old Man’s Pub

23:30

Jazz Club: SwingingTrain (Cluj-Napoca) / Di Stefano Bar – Restaurantul Park

25 Aprilie- Sâmbătă

9:00

Concurs graffiti: Street Art 4 / în spatele terenurilor de tenis Club T 13

10:00

Ziua de alergare „Gáll Lajoseditia a XIX-a - Cercul de alergare „Gáll Lajos” / înscrierea la concurs în faţa bisericii catolice „Szent József”

11:00

Streetball / în faţa Bibliotecii Judeţene „Bod Péter”

11:00

Atelier teatral pentru copii preşcolari şi din şcoala primară:

Teatru de păpuşi: „Fata babei şi fata moşneagului”de Ion Creangă - Teatrul „Andrei Mureşanu” Costume, machiaj şi fotografii pentru copii

Demonstraţie dresaj câini, în colaborare cu Poliţia

/ Cortul Tineretului Român Pentru Comunitate, în faţa Hotelului Bodoc

11:00

Concurs de şah - Palatul Copiilor / Parcul Elisabeta

11:00

Ocupaţii meşteşugăreşti: sculptură de lemn, înşirare mărgele - Palatul Copiilor / Parcul Elisabeta

12:00

Thermo Session 4: városi születés/urban birth/naştere urbană – expoziţie foto/ fosta centrală termică, în spatele Bibliotecii Judeţene „Bod Péter”

12:00

Thermo Session 4: Concurs de graffiti şi stencil –anunţarea câştigătorilor de la ora 18:30 / fosta centrală termică, în spatele Bibliotecii Judeţene „Bod Péter”

13:00

Start „Treasure Hunt” - Asociaţia Pentru Comunitate / Cortul Tineretului Român Pentru Comunitate, în faţa Hotelului Bodoc

13:30

„Playing ECO” – expoziţie de produse din materiale reciclabile, în colaborare cu şcolile generale şi liceele din Sfântu Gheorghe / Cortul Tineretului Român Pentru Comunitate, în faţa Hotelului Bodoc

14:00

Demonstraţie Bike Trial/BMX /în faţa PizzerieiBella Italia

14:30

Recitaluri muzicale instrumentale şi vocale: „Tinere talente covăsnene”– Seri Albastre / Cortul Tineretului Român Pentru Comunitate, în faţa Hotelului Bodoc

15:00

Întâlnire cu publicul:Dust N'Bones / Ábel Pub

15:00

Concurs de foosball / Cortul MIÉRT – în faţa Casei cu Arcade

15:00

Masă rotundă: “Romii de azi şi de mâine”, invitaţi: Andy Rosin, directorul Centrului de Transfuzie Sanguină Covasna; Klárik László, administratorul public al judeţului Covasna; Cornel Câmpeanu, şeful Inspectoratului Judeţene de Poliţie Covasna, Deme Judit, directorul Autorităţii Judeţene de Sănătate Publică Covasna; Venter Emma-Erika, medic de familieAsociaţia Romilor Amenkha / Casa Comunitară, Őrkő

16:00

Programul elevilor Şcolii Generale „Néri Szent Fülöp” şi probe de îndemânare / Casa Comunitară, Őrkő

16:00

Întâlnire cu publicul:Moby Dick / Ábel Pub

17:00

Întâlnire cu publicul, sesiune de autografe: Székelylend, Spigiboy, Dancs Annamari és Tarján Pál / în faţa Teatrului „Tamási Áron”

17:00

Premiere „Treasure Hunt” - Asociaţia Pentru Comunitate / Cortul Tineretului Român Pentru Comunitate, în faţa Hotelului Bodoc

17:00

Concurs: Se caută cel mai puternic om din Sfântu Gheorghe, înscrieri de la ora 14:00 / în faţa Restaurantului Tribel

17:00

Teatru-dans: „Romeo şi Julieta” – Studio M / Sala Lajtha László

17:30

Concurs de DJ, animatori şi street-dance - asociaţii de tineret din Sfântu Gheorghe şi KISS FM  / Cortul Tineretului Român Pentru Comunitate, în faţa Hotelului Bodoc

18:00

Teatru: „Fragmente din povestirea rătăcirii” Trupa„Osonó” / Sala festivă a Liceului Teoretic „Mikes Kelemen”

18:00

Comedy Club Erdély – în lumina reflectoarelor se aflăpremiaţii concursului de umor „Humorfeszt”, Kozma şi Zsoltika / Cortul MIÉRT – în faţa Casei cu Arcade

19:00

"Perle" - spectacolul Ansamblului de Dansuri Trei Scaune / Sala Mare a Teatrului „Tamási Áron”

19:00

Cea mai frumoasă fată din Sfântu Gheorghe serveşte bere / Cortul MIÉRT – în faţa Casei cu Arcade

19:00

Thermo Session 4: Action painting / fosta centrală termică, în spatele Bibliotecii Judeţene „Bod Péter”

20:00

Thermo Session 4: Proiecţie de filme – scurtmetraje ale tinerilor din Sfântu Gheorghe / fosta centrală termică, în spatele Bibliotecii Judeţene „Bod Péter”

20:30

Jazz Club: NemEZ (Sfântu Gheorghe - Szeged) / Di Stefano Bar – Restaurantul Park

21:00

Casa dansului popular cu Formaţia „Trei Scaune”, Formatia Folker / Sala Lajtha László

21:30

Blues Club: Hats Off (Budapesta)/ Old Man’s Pub

22:00

Rockotecă: Blacklash (Târgu-Mureş)/ Clubul Doja

22:00

Jazz Club: Session Jazz Band (Sfântu Gheorghe) / Di Stefano Bar – Restaurantul Park

22:00

Foc de tabără / În faţa Hotelului Park

22:00

DJ Mezei & tineri DJ-i din Sfântu Gheorghe / Cortul MIÉRT – în faţa Casei cu Arcade

22:00

Jam Session /GrădinaBistro

22:00

Party 24 de ore / Energy Play Club

23.00

DJ Shuriken / Ceainăria Tein

23:00

Stand Up Comedy: Open Stage – Székelylend / Ábel Pub

23:00

Rockotecă: Bastards of Bodom – Children of Bodom Tribute Band(Budapesta) / Clubul Doja

23:00

DJ Spigiboy / El Passo

23.00

Thermo Session 4: happening şi party - D.Kay, Dj Beast, Dj Grid, Vj Photone, Mc Slowmotion / fosta centrală termică, în spatele Bibliotecii Judeţene „Bod Péter”

23.30

Blues Club: Blúz Bend (Sfântu Gheorghe)/ Old Man’s Pub

23:30

Jazz Club: Confusion (Sfântu Gheorghe) / Di Stefano Bar – Restaurantul Park

00:30

Rockotecă: Worldchanger (Miercurea Ciuc – Sfântu Gheorghe) / Clubul Doja

02:00

Rockotecă: Mennydörgés (Lueta) / Clubul Doja

26 Aprilie- Duminică

9:00

Duatlon / Start din faţa bisericii catolice „Szent József” Casei cu Arcade

10:30

Inaugurarea festivă a orgii Bisericii Catolice „Krisztus Király” şi concert de orgă cu Steffen Schlandt, organist la Biserica Neagră din Braşov

11:00

Expoziţie culinară tradiţională: Bulz tradiţional şi prăjituri pentru copii – Consiliul Elevilor de la

Grupul Şcolar „Constantin Brâncuşi” / Cortul Tineretului Român Pentru Comunitate, în faţa Hotelului Bodoc

11.30

Tineri solişti de muzică populară, acompaniaţi de “Grup 89” şi parada costumelor populare – Grupul “Crescendo” / Cortul Tineretului Român Pentru Comunitate, în faţa Hotelului Bodoc

12:00

„Joc şi voie bună” – petrecere cu muzică, prezentare de costume tradiţionale şi dansuri populare

româneşti - Liga Cultural-Creştină „Andrei Şaguna”

Invitaţi:

„Plai Întorsurean” şi Rodica Stan

„Românaşul” din Miercurea Ciuc

Ansamblul popular din Voineşti, Covasna

Ansamblul popular din Sita Buzăului, Ciumernic şi grupul vocal „Siteanca”

/ Cortul Tineretului Român Pentru Comunitate, în faţa Hotelului Bodoc

12:00

Bou la proţap şi degustarea colacului secuiesc uriaş / În faţa Hotelului Park

12:30

"Darul regelui" - spectacolul Ansamblului de Dansuri Trei Scaune / Sala Lajtha László

13:00

Decernarea premiilor Pro Urbe, cântă Strike Quartet / Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”

14:00

Concurs de călărie şi degustare de gulaş ţigănesc – Asociaţia Romilor Amenkha / Drumul spre Şugaş-Băi

15:00

Seminar: UE=Distracţie – Kovács Péter, candidat pentru alegerile europarlamentare şi Tischler Ferenc / Cortul MIÉRT – în faţa Casei cu Arcade

17:00

Probă de forţă: Concurs de tractare de camion – înscrieri de la ora 14:00 / în faţa Restaurantului Tribel

18:00

Teatru: „Fragmente din povestirea rătăcirii” Trupa„Osonó”/ sala festivă a Liceului Teoretic „Mikes Kelemen”

18:00

Comedy Club Erdély în lumina reflectoarelor se află Felméri Péter, Zsók Levente şi grupul „Csíkszentgyörgyi Góbék” / Cortul MIÉRT – în faţa Casei cu Arcade

22:00

Whisky Party / Energy Play Club

22:00

DJ TMK / Ceainăria Tein

22:00

Jam Session /GrădinaBistro



SCENA A – PIAŢA LIBERTĂŢII

24 Aprilie- Vineri

17:00

Thungman - Concert rap

18:15

Flalexmy – Formaţia copiilor talentaţi, cu „micul Ţăndărică”, Flavius Hosu

19:30

DJ Project - Concert pop-dance

20:30

Kozsó és az Ámokfutók - Concert pop-dance (HU)

21:30

Csepregi Éva şi cele mai bune piese ale formaţiei Neoton (HU) – cu sprijinul primăriei Ferencváros

22:30

DJ Spigiboy - Retro Disco Party (HU)

25 Aprilie - Sâmbătă

12.00

Soundcheck: Holograf

14:00

Soundcheck: Dust N'Bones

15:00

Soundcheck: Moby Dick

16:00

Kopor-Show – Concert rock

17:00

Mercedes Band – Concert rock, lansarea noului album

18:00

Dust N'Bones - Guns N'Roses Tribute Band (HU)

19:30

Moby Dick - Concert Heavy Metal (HU)

21:00

Holograf - Concert

22:30

Boney M. - Original Maizie Williams concert retro-disco (DE-GB)

26 Aprilie - Duminică

12:00

Soundcheck: Koncz Zsuzsa

14:00

Soundcheck: Opera din Braşov

16:00

„Plai Întorsurean”, invitată specială Rodica Stan – muzică şi dansuri tradiţionale româneşti

17:00

Spectacolul de gală a „Forumului Anual al Ansamblurilor de Dansuri Populare – Ediţia a Treia”

19:00

Olimpiada mustăţilor din Trei Scaune – organizat de: Sepsi Radio şi revista „Székely Hírmondó”

19:30

Gală de operetă şi musical – solista Dancs Annamari, tenorul Tarján Pál, precum şi orchestra şi baletul Operei din Braşov, partener: Consiliul Judeţean Covasna

21:15

Koncz Zsuzsa - Concert (HU)

22:45

Jocuri de artificii şi lasershow


SCENA B – PIAŢA SFÂNTU GHEORGHE

24 Aprilie- Vineri

11:30

Paradă festivă: Fanfara „Kováts András” (Reci) şi invitaţii Zilelor Sfântu Gheorghe

12:00

Deschiderea oficială a târgului – primarul municipiului Sfântu Gheorghe, Antal Árpád András

12:05

Fanfara „Kováts András” (Reci), dirijor:Kelemen Antal

12:30

Ida Aerobic – Demonstraţie de aerobic cu participarea a 2000 de copii

13:30

Fit Jumps - Demonstraţie Kangoo

14:10

Ansamblul de dans popular „Fenyőcske” al Casei de Cultură a Municipiului Sfântu Gheorghe

15:00

Fii tu cavalerul din Sfântu Gheorghe: Finala – concurs tradiţional cavaleresc organizat de Asociaţia Tinerilor Maghiari şi Consiliul Elevilor din Liceul Teoretic „Székely Mikó”

16:00

Ora de umor: Insect - Show parodie şi lansare DVD

17:00

Csocsesz & formaţia – Muzică de petrecere (HU)

18:15

Capriccio - Concert pop-dance

19:30

NemEZ – Concert etno

21:00

Virrasztók – Spectacol vizual şi concert etno-metal (HU)

22:30

Balkan Fanatik – Concert electronic-etno (HU)

25 Aprilie – Sâmbătă

12:00

Ida Aerobic – Demonstraţie de aerobic

12:40

Statuile – spectacolul elevilor din clasa IV-C din Liceul Teoretic „Székely Mikó”

13:00

Programul copiilor din Grădiniţa Gulliver

13:30

Dansuri populare – elevii din Şcoala Generală „Ady Endre”

14:00

Dansuri populare – elevii din Şcoala Generală „Gödri Ferenc”

14:30

Dansuri populare şi dans modern – Palatul Copiilor şi Elevilor

15:00

Dansuri stilizate – Trupa de dans „Margaréta”

15:15

„Macskák” – Musical, spectacolul elevilor Şcolii Generale „Ujhelyi Imre”din Mosonmagyaróvár, Ungaria

16:00

Ora de umor: Székelylend – Lansarea noului album

17:15

Caribeat Latin Band – Concert latino

19:00

Talent Show: Finala – Acompaniază formaţia Equinox

21:15

Spectacol: Snaps Vocal Band: The Light”, solişti: Ioana Hărţescu, Váta Loránd

23:30

Petrecere de stradă – cântă formaţia Bumeráng

26 Aprilie – Duminică

12:00

Dansuri populare – Asociaţia Romilor Amenkha

13:00

Ansamblul de dans popular al Liceului Teoretic „Székely Mikó”

14:00

Fanfara „Atlantisz” şi trupa de majorete

15:00

Dans modern – elevii din clasa III-E a Şcolii Generale „Váradi József”

15:15

Dansuri pe catalige – Compania Langaléta Garabonciások”

16:00

Ora de umor: Nagy István, Gáspárik Attila

17:00

Spectacolul clubului de dans Blue Moon

18:00

Grand Hotel Budapest - Concert britpop

19:30

Gala Talent Show


SCENA DIN PARC

24 Aprilie- Vineri

12:00

Teatru de păpuşi: „Vitéz László” – Pályi János – spectacol în memoria regizoarei Kovács Ildikó  

13:00

Casă de dans popular pentru copii cu formaţia Folker  

14:15

„Eszterlánc-eszterlánc” – jocuri populare pentru copii cu participarea gradiniţei Hófehérke  

14:30

Dansuri din Satu Mare – spectacol de dans popular al clasei IV/E de la Şcoala Generală „Váradi József”  

14:45

Dansuri din Ciuc - spectacol de dans popular al clasei IV/D de la Şcoala Generală „Váradi József”  

15:00

Dansuri din Satu Mare – spectacol de dans popular al clasei IV/C de la Şcoala Generală „Váradi József”  

15:15

Instruire de dansuri populare din Moldova – instructor Virág Endre  

16:00

Teatru de păpuşi: „Mátyás király és a kolozsvári bíróde Benedek Elek - Teatrul de PăpuşiKeljfeljancsi Komédiás Kompánia, Cluj-Napoca  

25 Aprilie - Sâmbătă

11:40

Dansuri din Ciuc - spectacol de dans popular al clasei IV/A de la Liceul Teoretic „Mikes Kelemen”  

11:50

Dansuri din Moldova - spectacol de dans popular al clasei II/D de la Şcoala Generală „Váradi József”

12:00

Dansuri din Ciuc – spectacol de dans popular al clasei III/E de la Şcoala Generală „Váradi József”  

12:15

„Mesemorzsák” – culegeri din povestirile lui Benedek Elek, protagonişti: Pálffy Tibor, Porzsolt Erzsébet és Orbán Ferenc  

12:30

„Füttyös palatkai” – mostră muzicală din noul album al orchestrei Heveder  

12:45

Instruire de dansuri populare din Ciuc – instructor Virág Endre  

13:30

Forumul anual al ansamblurilor de dansuri populare – Ediţia a III-a – cu participarea ansamblurilor de dansuri populare Kikerics, Ördögborda, Ördögtérgye, Ördögtérgyecske, Terbete, Pipacsok, Zurboló, Bogáncs, Hajdina, Bíborka şi Szarkaláb  

26 Aprilie - Duminică

11:30

„Mozsikácska” – concert pentru copii, protagonişti: Pálffy Tibor, Porzsolt Erzsébet şi Orbán Ferenc  

12:30

Spectacol de muzică pe chitară: Orchestra de Chitară „Arpeggio”  

13:15

„Pajkos tánc” – spectacolul Ansamblului de Dans Popular Százlábú  

14:15

Instruire de dansuri populare din Moldova – instructor Virág Endre  

15:00

Teatru de păpuşi:A szegény ember királysága”de Benedek Elek – Teatrul de Păpuşi „Tamási Áron”

16:00

Extragere tombolă – Târgul Meşteşugarilor şi al Artiştilor Populari



PROGRAME PERMANENTE


19-26 Aprilie

Expoziţie de etnografie: „Povestea târgului

Program de vizitare:

Luni – Joi: 9:00 – 17:00

Vineri – Sâmbătă: 9:00 – 18:00

Duminică: 9:00 – 15:00

Muzeul Naţional al Carpaţilor Răsăriteni

22-26 Aprilie

11:00 – 18:00

Vernisaj: Expoziţie etnografică din colecţia Muzeului Etnografic din Arcuş, culegerea lui Bálinth Zoltán

Bazar

23-26 Aprilie

Cupa Sfântu Gheorghe – concurs de ecvestru

Baza hipică Sâncraiu

23-26 Aprilie

EXPO Sfântu Gheorghe – expoziţie şi târg internaţional

Deschis zilnic între orele 10:00 – 18:00, până duminică, ora 16:00

Sala Sporturilor

24-25 Aprilie

12:00 – 18:00 

Meştereşte cu noi!Atelier în aer liber - activităţi meşteşugăreşti interactive pentu publicul larg

curtea Muzeului Naţional al Carpaţilor Răsăriteni

24 Aprilie

12:00 – 18:00

25 Aprilie

10:00 – 14:00

Sunetele cărţilor 

„Degustare” de cărţi audio, confecţionare de jurnale de lectură pentru copii la cortul Bibliotecii Judeţene „Bod Péter”, în parcul central, pe aleea de deasupra terenului de joacă. La faţa locului pot fi deasemenea răsfoite ziare şi reviste, vor fi recomandate cărţi pentru copii, respectiv cei interesaţi vor putea căuta în catalogul de pe Internet al bibliotecii.

Pe durata funcţionării cortului, în clădirea bibliotecii toţi cei interesaţi vor putea beneficia gratuit de utilizarea Internetului.

Promenada civilă – Parcul Elisabeta

24-26 Aprilie

10:00 – 18:00

Evul mediu în jocuri - Activităţi de pedagogie muzeală legate de expoziţia permanentă medievală „Secuii. Apărătorii creştinătăţii”

Parcul Elisabeta

24-26 Aprilie

11:00 – 18:00

Expoziţie de caricaturi cu statuia Sfântului Gheorghe, politicieni locali şi actori – Lukács Sándor-Lucky

În jurul statuii Sfântului Gheorghe

24-26 Aprilie

19:00 – 20:00

Proiecţie de filme: Zilele Sfântu Gheorghe cu ochii mascotelor MIÉRT

Cortul MIÉRT – în faţa Casei cu Arcade

24-26 Aprilie

20:00

Karaoke party

Cortul MIÉRT – în faţa Casei cu Arcade

25 Aprilie

11:00 – 16:00

26 Aprilie

11:00 – 15:00

Desene pe faţă – Consiliul Elevilor din Liceul Teoretic „Mikes Kelemen”

Colţul de tineret – Consiliul Tinerilor din Sfântu Gheorghe

Colţ de joacă – Asociaţia MirakoliX

Colţul meşteşugarilor – Clubul de Tineret Sfântu Gheorghe

Du-te vino – Consiliul Tinerilor din Sfântu Gheorghe

SUDOKU uriaş – Consiliul Elevilor din Liceul Teoretic „Mikes Kelemen”

Cortul MIÉRT – în faţa Casei cu Arcade

25 Aprilie

11:00 – 13:00

26 Aprilie

12:00 – 14:00

În trecere – Expoziţie de artă plastică din lucrările artiştilor Bán Tímea, Damó Tímea, Nagy Krisztina, Sándor Ákos, Semmel Zenkő, Timuc Gabriella, Valter Henrietta, cântă formaţia Irish Pub

Parcul Statuilor Vii – Retro

Organizator: ERSZI

Intrarea Pensiunii

Ferdinand şi

Librăria pentru Comunitate

25-26 Aprilie

16:00 – 18:00

Şcoala de pop - Kertész János profesor de muzică

Cortul MIÉRT – în faţa Casei cu Arcade



 Organizatorii îşi rezervă dreptul de a modifica programul.

<< înapoi

2019 © - Zilele Sfântul Gheorghe 2009 -